سلامتی امر مهم و ضروری در زندگی انسان می باشد که برای حفظ آن نیاز به وجود انواع ویتامین ها و مواد معدنی و آنتی اکسیدان های قوی مانند بتاکاروتن، ویتامین ث و فیتونوتراینت که خاصیت ضدسرطانی دارند، می باشد. بخش زیادی از این ویتامین ها از طریق مصرف میوه تامین می شود.
گیاهان و درختان، غذای خود را از طریق فتوسنتز بدست می آورند برای اینکه بتوانند این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهند نیاز به بعضی عناصر مثل عنصر پتاسیم دارند چنانچه پتاسیم موجود در خاک درختان به میزان کافی نباشد، در اینجا نیاز به مصرف کود پتاسیم برای درختان داریم اما استفاده این کود در زمان مناسب بسیار مهم است؛ چرا که مصرف در زمان مناسب باعث افزایش سیستم ایمنی درختان می گردد و نتیجه آن تولید میوه های باکیفیت تر ( خوش رنگ و درشت ) می شود در غیر این صورت منجر به کاهش مقاومت درختان  در برابر انواع بیماری ها و آفات گردیده و حتی ممکن است میوه ندهند.
ما با گردآوری این مقاله در شرکت نگین سبز ساوه سعی کرده ایم تا به هر چه در مورد کود پتاسیم لازم است بدانید، بپردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.
 کود پتاسیم چیست؟
کود پتاسیم با نماد “K” ، تامین کننده مهم پتاسیم درختان در مواقعی که خاک قادر به تامین پتاسیم مورد نیاز خود نباشد، به شمار می رود که برای افزایش بهره وری و کیفیت محصولات تولید شده باید در برنامه کوددهی درختان میوه مثل گردو، بادام، پسته، سیب و مرکبات به کار برده شود.

مزایای مصرف کود پتاسیم برای درختان میوه
در حدود ۹۸ درصد از کل پتاسیمی که در خاک طبیعی وجود دارد، داخل ترکیبات مواد اولیه غیرمحلول هست. این مواد در مقابل تجزیه شیمیایی مقاومت بالایی دارند؛ بنابراین آزاد شدن پتاسیم موجود در این مواد به کندی صورت می‌گیرد و نمی‌تواند پاسخگوی نیاز درخت باشد؛ به همین دلیل چاره‌ای جز استفاده از کود پتاس برای رساندن پتاسیم کافی به درخت نخواهد بود. کود پتاسیم فواید بی‌شماری برای درختان دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره کرده‌ایم:
• جمع شدن پتاسیم در بافت میوه، باعث رشد بهتر آن‌ می‌شود
• با فراهم کردن پتاسیم مورد نیاز درختان، آنها را از درمان های کنترل آفات بی نیاز می کنیم
• تاثیر بسزایی در فتوسنتز، تولید نشاسته، قند و پروتئین دارد
• به فرایندهای رشدی و تولید‌مثلی گیاه کمک می‌کند
• کمک رسانی به جذب و حفظ آب در سلول ها می کند
• قابلیت تغییر در ساختمان پروتئین آنزیم ها و فعال شدن آنها را دارد
• قابلیت فعال کردن ۶۰ آنزیم دیگر در گیاهان و درختان را دارد
• موجب افزایش سلامت اندام های موثردر رشد درخت می شود.
بی شک برای دستیابی به موارد گفته شده در بالا نیاز است به موارد زیادی توجه نماییم؛ از جمله‌ی این موارد زمان و نحوه مصرف کود پتاس است، که در ادامه‌ی این مقاله به طور مفصل به آنها پرداخته‌ایم.

زمان استفاده از کود پتاسیم برای درختان میوه
کود پتاسیم تاثیر بسزایی در رشد بهتر درختان میوه و افزایش میزان محصول و کیفیت میوه های آن دارد؛ چرا که باعث کنترل حجم آب و قند در میوه می شود و همچنین باعث افزایش رشد ریشه و مقاومت میوه ها می گردد.
با توجه به نوع درخت میوه، باید کود پتاسیم را برای آن مصرف کرد ولیکن در حالت کلی زمان تبدیل شکوفه ها به میوه می بایست ازین کود برای رشد بهتر میوه ها استفاده کرد و همچنین تعداد عمل کوددهی می بایست ۲ تا ۳ بار و تا پایان برداشت میوه ها انجام شود.
زمان مصرف کود پتاسیم برای مرکبات
مصرف کود پتاسیم برای مرکبات نیز تاثیر چشمگیری دارد اما این تاثیر بستگی به زمان مصرف کوددهی دارد که آیا در زمان مناسبی کوددهی صورت گیرد یا خیر؟
بهترین زمان مصرف کود پتاسیم برای درخت مرکبات در فصل بهار است.
بهتر است در چالکود پاییزه و زمستانه، کود پتاسیم پودری در چاله اطراف درختان استفاده شود زیرا این عمل سبب آماده‌سازی درخت برای رشد در فصل بهار می گردد.
زمان مناسب دیگر برای کوددهی، استفاده از کود پتاس مایع بعد از فندقی شدن میوه درخت مرکبات است که سبب افزایش کیفیت میوه‌ها به لحاظ درشتی، طعم و رنگ می شود.
زمان مصرف کود پتاسیم برای درخت پسته
درخت پسته نسبت به زمان کود دهی حساسیت بالایی دارد، حداکثر میزان مصرف پتاسیم برای این درخت، در اواخر فصل تابستان، ( زمان شکل گیری مغز پسته ها ) می باشد.
چنانچه در این دوره، درخت پسته از پتاسیم کافی برخوردار نباشد، پوکی مغز پسته ها را سبب می شود و پوست پسته به خوبی باز نمی گردد.
زمان مصرف کود پتاسیم برای درخت گردو
مصرف کود پتاسیم در زمان کاشت درخت گردو، باعث افزایش مقاومت درخت نسبت به بیماری ها و خشکسالی می شود و همچنین باعث بهتر شدن طعم مغز گردو و جلوگیری از شور شدن خاک می گردد. زمان مناسب استفاده از کود پتاسیم برای درخت گردو بعد از برداشت محصول و در فصل پاییز است. این کودها باید در خاک کاشت درخت ترکیب شده و در عمق ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری حفرشوند بنابراین نباید آنها در زمین پراکنده نمایید.
 زمان مصرف کود پتاسیم برای انگور
چنانچه شاخه های درخت انگور رشد کافی نداشته باشند یا دچار علائمی همچون زردی و سوختگی در فصل تابستان شوند، دراین حالت باید از کود پتاسیم استفاده کرد. ولی بطور کلی مناسب ترین بازه برای کوددهی درخت در فصل بهار و اوایل فصل تابستان زمان آغاز تولید مثل میوه، می باشد.

مقدار مصرف کود پتاسیم
میزان مصرف پتاسیم درختان میوه در سال های مختلف، متفاوت است. ابتدا باید نمونه خاک هر درخت مورد آزمایش قرار گیرد و نسبت به آن از کود پتاسیم و حتی دیگر کودها استفاده شود. بنابراین میزان مناسب مصرف کود برای هر درخت حائزاهمیت است؛ بطور مثال اگر میزان پتاسیم جذب شده توسط یک درخت بیش از حد نیاز آن گردد، این امر موجب کاهش دریافت منیزیم کافی به درخت می گردد.

خرید کود پتاسیم
کود پتاسیم در بسته های مختلف مثل کیسه یا بطری و… بصورت مایع و جامد تولید می شود. از آنجایی که میزان پتاسیم در گیاه و درختان مختلف، متفاوت است؛ این کود با انواع درصدهای پتاسیم تولید می شود. کشاورزان با توجه به نیاز خود این کود را تهیه می کنند.
برای خرید کود پتاسیم ابتدا از کیفیت آن اطمینان حاصل نمایید. همین طور کیفیت بسته بندی را نیز مورد ارزیابی قرار دهید چرا که یک کود با بسته بندی با کیفیت را می توان مدت زیادی در انبار نگهداری کرد بدون اینکه نگران نشتی یا ریزش آن از بسته باشیم.
در صورت نیاز می توانید از طریق منوی تماس با ما، از مشاوره رایگان شرکت نگین سبز ساوه توسط واحد فنی و فروش بهره مند شوید و با اطمینان از سایت شرکت نگین سبز ساوه خرید نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *