اسیدهیومیک چیست؟
اسید هیومیک ها از تجزیه باقیمانده مواد ارگانیک ( آلی ) تشکیل می شوند. ساختار آنها زنجیری بلند است که دارای وزن سنگین و رنگ قهوه ای هستند. هیومیک اسید نام کلی است که از چند نوع اسید متفاوت تشکیل شده است که قابلیت حل در محلول آلکالین را دارند. نحوه شکل گیری آنها بطور طبیعی است که در خاک و رود و اقیانوس ها وجود دارند.

اسید هیومیک ها چطور ساخته می شوند؟
با از بین رفتن گیاهان و حیوانات، مولکولهای تشکیل دهنده آنها جهت استفاده بقیه ارگانیسم ها در خاک باقی می مانند. قارچ و باکتری و پروتوزوئید، کرم های خاکی و حتی حشرات از بقایای تازه مصرف می کنند.
پس از گذشت زمان، وقتی ماده در حال تجزیه، به وسیله انواع چرخه های متفاوت خورده شد و به گیاخاک یا “هیوموس” تغییر شکل داد، ماده ای باقی می ماند که در برابر تجزیه مقاوم است، به این روند هیوموسی شدن می گویند. هیوموس به ترکیبات پایدار و بسیار پیچیده و مقاوم نسبت به تجزیه شدن گفته می شود. اجزای تشکیل دهنده هیوموس عبارتند از: اسید فولویک، هیومیک اسید، هیومین.
اسید فولویک و هیومن ها از عوامل بسیار موثر و ارزشمند برای محیط های خاک سالم می باشند، چرا که نقش اساسی در ساختار خاک و انتقال مواد مغذی بین گیاه و خاک دارند.

علت اضافه کردن اسید هیومیک به خاک چیست؟
امروزه فعالیت های انسانی منجر به کاهش مواد ارگانیک خاک شده است؛ تا آنجایی که برخی از خاک ها محیط و سلامت انسان را تحت تاثیر قرار داده است. یکی از عوامل اساسی در بی ارزش خاکی، فرسایش است. در روند فرسایش، سرعت از بین رفتن خاک های سطحی نسبت به جایگزین شدن آنها، بسیار بیشتر است.
مصرف کودهای شیمیایی ( غیر ارگانیک )، و شخم زدن‌های سالیانه سبب کاهش میزان هیوموس خاک شده است. برای احیاء خاک، لازم است مواد ارگانیک مجددا به آن بازگردانی شود و از یک منبع بیرونی، هیوموس از بین رفته خاک به آن بازگردد چرا که تولید آن در چرخه طبیعی سالیان سال به طول می انجامد و از آنجایی که زندگی گیاه به فعالیت های بیولوژیکی خاک بستگی دارد، بدون میزان هیوموس کافی این فعالیت ها به شدت کاهش می یابد و زندگی گیاه را بشدت تحت تاثیر قرار می دهد.
خاک سالم باید بین ۲ تا ۶ درصد مواد ارگانیک داشته باشد. متاسفانه امروزه بخش وسیعی از خاک ها به علت کشاورزی بیش از حد و مصرف کودهای غیر ارگانیک بی ارزش شده اند.

مزیت استفاده از اسید هیومیک چیست؟

با گذشت زمان کشاورزان برای تولید گیاهان سالم تر در راستای افزایش کیفیت محصولات از اسید هیومیک استفاده کردند و به اهمیت و ضرورت اسید هیومیک پی بردند که تعدادی از فواید مصرف اسید هیومیک به شرح ذیل است:

  • بهبود ساختار کلی خاک
  • افزایش ظرفیت نگهداشت آب در خاک
  • افزایش جذب مواد مغذی
  • حذف مواد سمی از خاک ( ناشی از استفاده بی‌رویه از کود‌های شیمیایی )
  • کمک به حذف کلروسیس آهن ( کلروز ) با افزایش جذب آهن
  • بهبود سلامت کلی گیاه از طریق مقاوم‌سازی آن در مقابل آفات و بیماری‌ها
  • تحریک فعالیت‌های میکروبی ( میکروارگانیسم‌ها )
  • تحریک رشد ریشه که حجم محصول را افزایش می‌دهد
  • افزایش جوانه‌زنی


اهمیت و نحوه تشخیص کیفیت اسید هیومیک

با افزایش تنوع محصولات اسید هیومیک در بازار، و با توجه به اینکه همه محصولات در شرایط یکسان و با کیفیت بالا تولید نشده اند، انتخاب برند و شرکت تولید کننده از اهمیت بالایی برخوردار است. شما با انتخاب شرکت نگین سبز ساوه می توانید با اطمینان محصولات خود را تهیه نمایید.
شرکت نگین سبز ساوه با چندین سال سابقه و دارا بودن کادری متخصص و آزمایشگاه های حرفه ای، تولید کننده انواع محصولات کودی و اسید هیومیک با بالاترین کیفیت می باشد.
برای مشاوره رایگان و ثبت سفارش از منوی تماس با ما اقدام نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *