حسن زمانی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: آفت سرخرطومی حنایی خرما در این شهرستان شناسایی و به باغ‌ها و نخیلات جهرم وارد شده است که آسیب جدی به درختان می‌زند، بنابراین نخلداران جهرمی باید در این زمینه هوشیار باشند.

وی افزود: با توجه به آلودگی برخی نخیلات مناطق شهرستان به آفت سرخرطومی حنایی خرما، انتقال پاجوش و تنه جوش خرما از این منطقه به سایر مناطق ممنوع است.

مدیر جهاد کشاورزی جهرم اظهار کرد: سوسک سرخرطومی حنایی، آفتی فوق‌العاده خطرناک و خسارت آن تهدیدی بسیار جدی برای نخلستان‌های شهرستان جهرم است و لازم است که باغداران از هرس و زخمی کردن درختان خودداری کنند.

وی با بیان اینکه پرهیز از آبیاری بی‌رویه نخلستان‌ها به لحاظ بالا رفتن رطوبت لازم است، تاکید کرد: استفاده از تله‌های فرمونی، ردیابی، شناسایی و سوزاندن درختان آلوده، عدم انتقال پاجوش از مناطق آلوده، عدم کاشت محصولات با نیاز آبی بالا در بین نخلستان، هرس برگ، حذف تنه جوش‌ها و پاجوش‌ها در وقت مناسب، از راه‌های جلوگیری از این آفت است.

وی ادامه داد: زخم‌های ناشی از هرس برگ، جدا کردن تنه‌جوش و سوراخ‌های حاصل از فعالیت دیگر آفات، عامل مهمی در توسعه این آفت است و لازم است که زمان سم‌پاشی محل زخم باید با گل پوشانده شود و هرس در وقت مناسب و ماه‌های سرد سال که فعالیت آفت کمتر است انجام شود.

مدیر جهاد کشاورزی جهرم گفت: همچنین برای در امان ماندن از خسارت این آفت به طور اکید به باغداران توصیه می‌شود، به هنگام خرید پاجوش خرما و یا مشاهده مشکوک با کارشناسان جهاد کشاورزی مشورت کنند.

وی اظهار کرد: همچنین باغداران و نخلداران شهرستان جهرم، نخیلات خود را به صورت جدی بررسی و هرگونه خشکیدگی پاجوش و تنه جوش و ضعف درخت را سریع به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جهرم (واحد حفظ نباتات) اطلاع دهند.

به گزارش مهر، این حشره وارد تنهٔ درخت خرما (پاجوش‌ها) می‌شود و حفره‌هایی درون تنه درخت خرما درست می‌کند و با تغذیه از نخل به آن آسیب می‌زند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *