ویژگی علف کش توفوردی ام ث پ آ (2,4D+MCPA)
توفوردی علف کش هورمونی-سیستمیک انتخابی و بازدارنده رشد، جهت کنترل علف های هرز پهن برگ مزارع گندم و جو با نوع فرمولاسیون 67/5%SL می باشد.
توفوردی برای از بین بردن علف هرز پهن برگ در مزارع گندم و جو و ذرت مورد استفاده قرار می گیرد. این علف کش هورمونی با ویژگی سیستمیک خود بعد از سمپاشی، از طریق ساقه و برگ علف های پهن برگ بطور سریع جذب شده و به قسمت های مختلف آن منتقل شده و موجب افزایش غیر قابل کنترل سرعت آن می شود، و عملکرد آن موجب افزایش تنفس علف هرز و تحلیل موادغذایی موجود در گیاه می شود که این امر سبب مرگ علف می گردد.

فواید دفع علفهای هرز به وسیله توفوردی
علف های هرز با مصرف آب، کود و فضای حیاتی کشت اصلی، میزان محصول را کاهش می دهند. با از بین بردن آنها این امکانات به کشت اصلی داده می شود و موجب افزایش محصول می گردد. دفع علف های هرز، برداشت محصول به ویژه با کمباین را تسهیل می نماید. همچنین این امر سبب برداشت محصولی پاک و بدون بذر علف گشته و از حجم آفت محصول زمان سیلو و یا فروش ،کم می نماید.

زمان و مقدار مصرف توفوردی (2,4D+MCPA)  
گندم وجو:
مناسب ترین زمان استفاده از توفوردی در هنگام پنجه زنی تا تشکیل ساقه در گندم و جو می باشد.
برای سمپاشی علف های هرز غلات کشت شده در پاییز، می بایست درفصل بهار که علف ها در حال رشد و جوان هستند اقدام گردد. مقدار مصرف محلول توفوردی برای از بین بردن علف های پهن برگ گندم و جو ۱ تا ۲ لیتر در هکتار از شروع پنجه زنی تا تشکیل ساقه می باشد.
ذرت دامی:
هنگامی که ارتفاع ذرت دامی بین ۱۵ تا ۲۵ سانتیمتر است باید سمپاشی انجام گیرد. مقدار مصرف توفوردی در مزارع ذرت ۰/۷ لیتر (۷۰۰ سی سی در هکتار) می باشد. در سمپاشی مزارع ذرت باید احتیاط شود که محلول بیشتر به علفهای هرز و پای بوته های ذرت پاشیده شود و کمتر گیاه ذرت به محلول سمی آلوده گردد.
ذرت خوشه ای:
زمانی که ارتفاع ذرت خوشه ای بین ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر است سمپاشی انجام می گردد.

نحوه سمپاشی به وسیله علفکش توفوردی 
بهترین نتیجه زمانی حاصل می گردد که زراعت اصلی به مرحله مناسب رشد (طبق توضیحات قبل) رسیده باشد، علف های هرز فعلا سرحال و در حال رشد باشند و میزان حرارت و رطوبت هوا به میزان کافی باشد. درجه حرارت مناسب برای محلول پاشی توفوردی بین ۱۰ الی ۳۰ درجه سانتیگراد است.
در صورتی که دمای هوا کمتر از ۵ درجه سانتیگراد است و با گمان بر یخبندان شبانه و بارندگی تا ۵ ساعت بعد از سمپاشی و همچنین وجود شبنم در مزرعه موقع سمپاشی از مصرف توفوردی اجتناب نمایید. از آنجایی که توفوردی در آب به خوبی حل می شود می توان آن را با انواع سمپاش های هوایی و زمینی مورد استفاده قرار داد؛ اما باید عمل سمپاشی طوری انجام گیرد که محلول سمی خارج شده از سمپاش به باغات و مزارع اطراف سرایت نکنند.
سمپاشی باید در هوای آرام و بدون وزش باد صورت گیرد. برای جلوگیری از انتشار محلول سمی به اطراف می بایست نازل و فشار سمپاش به گونه ای انتخاب شود تا ذرات خارج شده از نازلهای سمپاش تا جایی که امکان دارد درشت باشند بنابراین برای سمپاش های پشتی حداقل میزان آب مصرفی ۳۰۰ لیتر، برای سمپاش های تراکتوری ۲۰۰ لیتر، و هواپیما ۳۰ لیتر در هکتار است. لازم به ذکر است سمپاشی با هواپیما باید در ارتفاع کم صورت گیرد تا مانع سرایت ذرات محلول سمی به دیگر مزارع شود. چنانچه سمپاشی با هواپیما در ارتفاع کم میسر نیست و در اطراف مزارع جهت سمپاشی، مزارع حساس به توفوردی وجود دارد توصیه می شود از روش سمپاشی زمینی بکار برده شود.

طرز استفاده از محلول توفوردی
نخست بعد از پر نمودن مخزن سمپاشی موردنظر مقدار توصیه شده محلول توفوردی را ضمن بهم زدن به آن می افزاییم، سپس بقیه آب مورد نیاز را به مخزن اضافه می کنیم. توصیه می گردد محلول تهیه شده در همان روز استفاده گردد زیرا گیاهانی مانند چغندرقند، پنبه، سیب زمینی، گوجه فرنگی، مو، درختان زینتی، درختان میوه و سایر گیاهان پهن برگ به شدت به توفوردی حساسیت دارند و در حین سم پاشی حتما می بایست دقت گردد به هیچ وجه ذرات سم به این گونه مزارع سرایت نکند و از سمپاشی در زمان وزش باد خودداری گردد.
کلیه وسایل مورد استفاده در سمپاشی نظیر دستگاه سمپاش، پیمانه و … را پس از محلول پاشی نباید برای سمپاشی قارچ کش ها، حشره کش ها، علف کش ها و … بکار برده شوند مگر آنکه ابتدا آنها را باید پودرهای رختشویی قلیایی و آب فراوان چندین بار شست بطوریکه محلول مورد شستشو از همه نقاط سمپاش نظیر مخزن، شلنگ و نازلها عبور نماید. توجه نمایید که باقیمانده هرچند جزئی توفوردی در سمپاش منجر به خسارت به محصول بعدی می شود.
از پساب مزارع محلول پاشی شده با توفوردی تا تقریبا ۱ ماه برای آبیاری سایر باغات و مزارع خودداری نمایید.

سمیت برای محیط زیست

  • دام و طیور را قبل از سمپاشی از محل دور نمایید.
  • از چرای دام در نواحی تازه سمپاشی شده جلوگیری کنید.
  • از آلودگی آب های آشامیدنی جاری و راکد و زیرزمینی به آفت کش و محلول آفت کش اکیداً خودداری نمایید.
  • از شستشوی دستگاه های سمپاش نزدیک رودخانه و آبهای جاری خودداری کنید.

شرایط نگهداری

  • سم را دور از دسترس اطفال و حیوانات در بسته بندی اصلی و در انبارهای دربسته به دور از آفتاب، رطوبت و دام نگهداری کنید.
  • درجه حرارت نگهداری بین ۳۵-۱۰ درجه سانتیگراد است.
  • در صورت باز شدن پلمپ سم، زمان و دوام آن کاهش می یابد.
  • همچنین از نگهداری سم به صورت محلول آبی خودداری نمایید.

خرید علف کش توفوردی 
همواره انتخاب علف کش مناسب، جهت کنترل علف های هرز یک پارامتر مهم و تعیین کننده برای کشاورزان و گلخانه داران و … می باشد. شرکت نگین سبز ساوه با داشتن کادری مجرب و متخصص تولیدکننده باکیفیت ترین محصولات در این زمینه می باشد. علف کش توفوردی نگین (2,4D+MCPA) محصول شرکت نگین سبز، که یک علف کش درجه یک و بی رقیب بین محصولات سایر شرکت ها می باشد. برای خرید و مشاوره رایگان می توانید با واحد فنی و فروش این شرکت تماس حاصل فرمایید تا از انواع خدمات کشاورزی در زمینه معرفی، طرز تهیه و نیز مقدار صحیح مصرف این محصول بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *