به گزارش خبرنگار مهر، نادر تقی‌زاده شامگاه شنبه در جلسه ستاد بیمه استان اردبیل با بیان اینکه بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان از بابت حوادث غیر مترقبه شامل خشکسالی، سیل، طوفان، سرمازدگی و تگرگ به کشاورزان استان خسارت وارد شده است، اظهار کرد: تا کنون ۲۷۸ میلیارد تومان خسارت از بابت خشکسالی سال زراعی گذشته به کشاورزان استان اردبیل پرداخت شده است.

وی با اشاره به هشت برابر بودن پرداختی نسبت به حق بیمه افزود: برای سال زراعی جاری نیز تمام مزارع شهرستان‌ها مورد پایش و بررسی قرارگرفته و پیوست‌های فنی لازم انجام گرفته و در سامانه مربوطه بارگذاری شده و منتظر مجوز پرداخت خسارت می‌باشیم که در صورت تأمین اعتبار به موقع تا آخر شهریور ماه به صورت کامل پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه صندوق بیمه کلیه خسارت‌های وارده از قبل سیل اخیر به حوزه دام و طیور و زنبورستان را پرداخت کرده است، گفت: بیمه به عنوان یک بنگاه اقتصادی تنها پشتیبان بخش کشاورزی بوده باید با تنوع بیمه‌ای و با ایجاد انگیزه در بیمه شوندگان همچنین با مشوق‌های بیمه‌ای و فرهنگ سازی در این مقوله باعث افزایش سطح بیمه در استان شود.

تقی‌زاده افزود: تغییر شاخص‌های بیمه‌ای به لحاظ عملکرد محصول، تجدید نظر در بحث همگن سازی پوشش بیمه‌ای، تسهیل و تسریع در پرداخت خسارت و در لیست قراردادن برخی بیماری‌هایی که جنبه اپیدمی دارد از ملزومات صندوق بیمه محصولات کشاورزی است.

وی با اشاره به افزایش ۷ هزار هکتار در حوزه زراعت و ۶۲۲ هکتار در باغ سطح بیمه نسبت به سال گذشته و کاهش ۷۵۰ هزار رأس کاهش بیمه در دام ادامه داد: از کشاورزان تقاضا داریم که برای تأمین حداقل بخشی از خسارت وارده از طریق بلایای طبیعی حتماً به بیمه نمودن محصولات زراعی و باغی و دامی خود اقدام کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از انعقاد تفاهم نامه همکاری ما بین صندوق بیمه محصولات کشاورزی و محیط زیست خبر داد و گفت: بر اساس این تفاهم نامه خسارت وارده از سوی حیوانات وحشی به بهره برداران بخش کشاورزی پرداخت می‌شود.

تقی‌زاده خاطرنشان کرد: در این خصوص با توجه به خسارت وارده به کندوها و تنه درختان توسط خرس‌ها در سه شهرستان از طریق کارشناسان مربوطه بررسی شده و جهت پرداخت به صندوق بیمه معرفی شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *