به گزارش خبرنگار مهر، تورج نوروزی پیش از ظهر امروز یکشنبه در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به تعریف الگوی کشت و کشت تابستانه در حوضه آبریز کرخه اظهار کرد: با توجه به هماهنگی‌های انجام‌شده و به منظور تأمین آب موردنیاز برای اجرای الگوی کشت تابستانه در حوضه آبریز کرخه، آب مورد نیاز این کشت در حال رهاسازی است.

وی به سطح ۴۰ هزار هکتاری مصوب در این حوضه آبی اشاره و بیان کرد: بر اساس الگوی کشت تعریف شده برای مصارف کشاورزی و کشت‌های تابستانه در حوضه آبی کرخه ۴۶۸ میلیون متر مکعب آب در نظر گرفته شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان گفت: تمهیدات و هماهنگی‌های لازم با بخش‌های مختلف در حال انجام است تا آب مورد نظر کشت‌های تابستانه تا پایین دست حوضه برسد و کشاورزان مشکلی برای تأمین آب کشت‌های خود نداشته باشند.

نوروزی ضمن اشاره به ممنوعیت کشت شلتوک در حوضه کرخه اظهار کرد: با توجه به محدودیت‌های آبی در این حوضه، کشت هرگونه شلتوک به صورت غرق آبی و یا خشکه‌کاری ممنوع بوده و کشاورزان باید نسبت به این مساله توجه جدی داشته باشند.

وی افزود: با توجه به اطلاع‌رسانی‌های انجام‌شده در خصوص وضعیت منابع آبی حوضه آبریز کرخه در زمینه کشت محصولات و رعایت الگوی کشت از کشاورزان درخواست می‌شود نسبت به رعایت الگوی کشت اقدام کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس الگوی کشت تعریف شده، کشاورزان در حوضه آبریز کرخه می‌توانند با رعایت الگوی کشت تعریف شده برای این حوضه، محصولاتی از جمله ذرت، کنجد، حبوبات، سبزی و صیفی و سورگوم را جایگزین کشت شلتوک کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *