به گزارش خبرگزاری فارس از بردسکن، مهدی مسروری در بازدید از روند برداشت پسته در روستای سلطانیه بردسکن اظهار کرد: پیش بینی می شود امسال با توجه به کاهش برداشت ۲۵ درصدی بیش از ۱۱۰۰۰ تن پسته از باغات پسته شهرستان برداشت شود.

وی با بیان اینکه بردسکن قطب تولید پسته که از نظر تولید و سطح زیر کشت مقام دوم را دراستان دارد، افزود: از سطح ۱۴۰۰۰ هکتار باغات پسته در شهرستان حدود ۱۱۰۰۰ هکتار بارده می باشد که ارزش اقتصادی بالغ بر ۴۰۰۰ میلیارد تومان را دارد.

مسروری انواع پسته بردسکن را در قالب های فندقی، احمد آقایی، اکبری، کله قوچی، بادامی نام برد و اظهار کرد: پسته بردسکن با کیفیت بسیار خوبی متقاضی فراوانی دارد.

مدیر جهاد کشاورزی بردسکن با اشاره به تعداد ۵۴ واحد ترمینال ضبط پسته که کار فرآوری را به عهده دارند گفت:  متاسفانه با توجه به خاموشی منابع آبی به صورت غیر مترقبه در تابستان و حتی زمستان مشکلاتی رابرای کشاورزان و خسارات میلیاردی داشته ایم که انتظار است مدیران ذیربط در وزارت نیرو و جهاد کشاورزی برای سال آینده که سال بار در باغات پسته می باشد از همین الان پیگیر رفع مشکلات باشند.

مسروری اظهار داشت: کشاورزان پسته کار بردسکنی آمادگی دارند تا در تامین برق با ایجاد پنل خورشیدی و نیروگاه گازی همکاری با دولت داشته باشند تا قطعی برق و خسارت ها به حداقل برسد.

وی به پسته کاران تاکید کرد، در راستای بهره وری بیشتر و افزایش ارزش افزوده محصول از سرمایه گذاری روی فرآوری و بسته بندی محصول پسته دریغ نکنند و از فله فروشی خودداری نمایند.

 مدیر جهاد کشاورزی  فعال نمودن تعاونی پسته کاران را ضروری نام برد و افزود: کشاورزان و دست اندرکاران صنعت پسته برای ایجاد تعاونی پسته کاران همت نمایند تا در تامین نهاده ارزان و تولید هدفمند نقش آفرینی داشته باشند.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در بردسکن در بیان ثمرات همایش ملی پسته در بردسکن بیان کرد: این همایش، جایگاه پسته بردسکن را در کشور تثبیت کرد و برای تجار خارجی، بازار پسته بردسکن بیش از گذشته شناخته شد.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی برای ارزآوری به کشور از طریق پسته حساب باز نموده است و پسته بردسکن صادراتی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *