محمد شعاعی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم اظهار کرد: با توجه به آغاز اجرای طرح کاشت سراسری نهال در کل کشور، عملیات کاشت حدود هزار و 500 اصله نهال، در سطحی به مساحت هفت و نیم هکتار با حضور گروه‌های مختلفی از سپاه، بسیج، جوامع محلی، ارگان‌ها، نهادهای مختلف، اعضای جمعیت احیای انسانی، دامداران و دانش‌آموزان در قم انجام شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز‌داری استان قم ابراز کرد: این طرح به دستور مقام معظم رهبری و رییس جمهور و با پیگیری‌های وزارت جهاد کشاورزی آغاز و وظیفه اجرای آن بر عهده سازمان منابع طبیعی کشور و ادارات‌کل منابع طبیعی در استان‌ها است.

شعاعی تصریح کرد: با توجه به تقسیم‌بندی که سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در این راستا داشته است ادارات‌کل منابع طبیعی کشور باید به مدت چهار سال، یک میلیارد نهال تولید و بکارند که این مقدار، به سالی ۲۵۰ میلیون اصله نهال می‌رسد.

وی به سهم هشت میلیونی استان قم در طرح ملی کاشت یک میلیارد درخت اشاره و عنوان کرد: برنامه‌ریزی برای ایجاد یک نهالستان جدید در پارک جنگلی ثامن الائمه انجام شد و اکنون حدود ۶۰۰ هزار اصله نهال در این نهالستان تولید و در سال جاری از اوایل دی‌‌ماه تا پایان اسفندماه، کشت صورت می‌گیرد.

شعاعی با اشاره به اینکه اعتبار خاصی برای این طرح در نظر گرفته نشده است، تاکید کرد: همه اقدامات از آماده‌سازی عرصه نهالستان تا تولید نهال با مشارکت مردم، خیرین و بخش‌های مختلف، مانند شهرداری، راهداری، حمل‌ونقل جاده‌ای، راه ‌و شهرسازی و بنیاد مسکن صورت گرفته اما چون اداره‌کل منابع طبیعی تجهیزات خاصی در این راستا ندارد نیازمند کمک بخش صنعت، معدن و تجارت و شهرداری است تا تعهدی که بر عهده استان است به شیوه مطلوب انجام شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم تصریح کرد: این طرح در استان به چهار بخش تقسیم شده که شامل توسعه اراضی جنگلی با گونه بادام کوهی، توسعه زراعت چوب با گونه اکالیپتوس و گز شاهی در اطراف مزارع به صورت ایجاد باد‌شکن است.

وی بخش سوم را، تولید و کشت گونه‌های فضای سبزی نام برد و گفت: بیشتر در شهرداری‌ها، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری، بخشداری، کارخانجات و صنایع و پادگان‌ها می‌توانند از این نهال‌ها استفاده کنند و بخش چهارم نیز به بیابان‌زدایی در استان می‌پردازد که با توجه به شرایط منطقه و استان بیشتر تمرکز روی این مساله است.

شعاعی با اشاره به اینکه حضور در کنوانسیون‌های تغییر اقلیم و مبارزه با بیابان‌زدایی الزاماتی دارد ابراز کرد: در این کنوانسیون‌ها تصمیم دنیا بر این است که میزان کربن و تاثیر آن، در اتمسفر را کاهش دهد و یکی از ارزانترین و بهترین روش‌های موجود تولید نهال و افزایش سرانه فضای سبز است.

وی در پایان با توجه به بیانات رهبری در ۱۵ اسفندماه سال ۱۴۰۱ و کاشت سه نهال توسط هر ایرانی گفت: این طرح با اطلاع‌رسانی باید به گوش عموم مردم برسد و مجموعه استان و شخص استاندار محترم، هرچه بیشتر از توان و ظرفیت موجود در راستای تولید و کاشت نهال استفاده کند.

در ابتدای این مراسم زنگ سبز با حضور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری و مدیرکل آموزش و پرورش استان قم در دبستان روستای نواران نواخته شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *