به گزارش روابط عمومی سازمان حفظ نباتات کشور ، دکتر رنجبراقدم در جلسه ستاد گیاهپزشکی استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با توجه به اینکه قرنطینه تنها راه مبارزه قانونی برای جلوگیری ازورود و انتشارعوامل خسارت زای داخلی و خارجی در زمینه آفات و بیماریهای گیاهی به حساب می آید باید تعداد قرنطینه ها با توسعه مبادی ورودی و خروجی گیاهی متوازن باشند.

 

وی تاکید کرد: استان سیستان و بلوچستان یکی از مهمترین استان ها در زمينه قرنطينه نباتی بشمار می رود كه مسوولين و كارشناسان آن بايستی همچون گذشته با حساسيت زياد نسبت به صدور گواهی و ترخيص محصولات کشاورزی در آن اقدام كنند.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه اگر قرنطینه نباتی در مبادی ورودی به خوبی عمل کنند کشور از تهدیدات بیولوژیکی مصون خواهد ماند، گفت: این سازمان به منظور کاهش مخاطرات احتمالی و حفظ سلامت و امنیت غذایی کشور با بکارگیری تمام ظرفیت های موجود و افزایش اعتبارات آماده هرگونه کمک به استان سیستان و بلوچستان است.

دکتر رنجبر اقدم با اشاره به ضرورت حفظ نباتات کشور از گزند عوامل زیان رسان بعنوان یکی از اهداف این سازمان اظهار داشت: اعمال ضوابط قرنطینه ای در رویه های واردات، صادرات و ترانزیت محصولات کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید در این استان مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی بر برگزاری دوره های آموزشی ویژه کارشناسان استانی و افزایش بازدیدهای علمی و ترویجی تاکید کرد و گفت: تمام ظرفیت های مراکز تحقیقاتی استان ها در اختیار مدیران حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی همان استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با اشاره به استعدادهای منحصربفرد بخش کشاورزی و اهمیت کنترل آفات و بیماریها در ارتقای تولید و امنیت غذای گفت: از ابتدای سال تاکنون کار ردیابی سوسک سرخرطومی ۱۹۸ هزار و ۳۵۸ اصله خرما در سطح بیش از یک هزار و ۶۰۰ هکتار انجام شده است.

سید محمدرضا سید حسینی اظهار داشت: در جریان ردیابی و مبارزه با سوسک سرخرطومی حنایی تعداد ۴۰۴۱ اصله خرما آلوده تشخیص داده شده که تیمار ۳۹۲۷ اصله درخت خرما انجام و ۱۱۴ اصله نخل نیز بدلیل میزان بالای خسارت وارده شده امحا شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *