به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علیرضا مهاجر در رویداد معرفی طرح ها و خدمات نوین بیمه کشاورزی به مناسبت گرامیداشت هفته دولت با بیان اینکه یکی از مهمترین چالش‌ها در بخش بیمه کشاورزی نبود آمارهای دقیق در این حوزه است، گفت: نرخ های بیمه هم باید به گونه‌ای باشد که کشاورزان را برای بیمه کردن محصولاتشان تشویق کند.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی از جدیدترین آمار خرید گندم تضمینی هم خبر داد و گفت: تا امروز 10 میلیون و 159 هزارتن گندم خریداری شده است که با کمک کشاورزان در تولید گندم نان به خودکفایی دست پیدا کردیم.

وی در ادامه گفت:‌ آماری که فائو از میزان کشت گندم ایران گفته است عدد 13 میلیون و 500 هزار تن بود بنابراین با ابزار و تکنولوژی جدید می توان به آمار دقیق و درست از محصولات کشت شده در کشور به دست آورد.

به گفته این مسئول میزان خرید گندم کشور در سال 1400 به میزان 4.5 میلین تن بوده که این رقم در سال 1401 به رقم 7.5 میلیون تن رسید و امسال هم تا امروز صبح خرید تضمینی گندم به 10 میلیون و 159 هزار تن افزایش یافته است.

در ادامه این مراسم، معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام‌ اعلام کرد: سه سال پیش بیمه برای 670 هزار هکتار از اراضی بخش دیمزارهای کشور برنامه ریزی شد و 100 درصد این اراضی بیمه شدند سال بعد این برنامه ها برای 2 میلیون و 400 هزار هکتار از اراضی دیم که بود که حدود 54 درصد آن بیمه شد و با افزایش آمارها به 4 میلیون و 200 هزار هکتار تنها 44 درصد بیمه برای این اراضی محقق شد.

سید هاشمی تاکید کرد که سال آینده قرار است مساحت این اراضی به 5 میلیون و 200 هزار هکار از 6 میلیون اراضی دیمزار باشد که به محصولات متنوع اعم از گیاهای دارویی، دانه روغنی، علوفه، جو و غیره اختصاص خواهد یافت.

* در دو سال گذشته به اندازه 8 سال دولت قبل بیمه کشاورزی هزینه خسارت داده است

علیرضا آل امین مقام مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزی هم با بیان اینکه کشور ما در زمینه بیمه کشاورزی از کشورهای پیشرو است، گفت: در دو سال گذشته به اندازه 8 سال دولت قبل برای خسارت کشاورزان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه ایران یکی از قوی ترین بیمه های کشاورزی را در منطقه دارد، گفت: در این زمینه به کشورهای دیگر هم در زمینه بیمه کشاورزی کمک می کنیم و تجربیات و دانش خود را به آنها منتقل می کنیم به طوری که کشورهای آذربایجان و ارمنستان و برخی دیگر از کشورهای همسایه از ما در خواست همکاری می کنند.

قائم مقام مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزی با بیان اینکه برای اولین بار در کشور برای حمایت از حیوانات در حال انقراض، صندوق بیمه ایحاد شده است، گفت: این اقدام به جلوگیری از انقراض آنها کمک خواهد کرد.

به گفه این مسئول دولت هم در زمینه بیمه کشاورزی تاکید دارد و حمایت های خود را افزون تر کرده است زیرا معقد است بیمه باید برای کشاورزان اولویت نخست باشد.

آل امین تاکید کرد که صندوق بیمه کشاورزی به بیمه درآمد تولید کنندگان کشاورزی و دامی هم ورود کرده و حتی در طرح جهش تولید دیم‌زارها کمترین حق بیمه از گندمکاران دریافت شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *