به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، قدرت‌الله نوری در نشست خبری با بیان اهمیت بیمه محصولات کشاورزی افزود: 600 میلیارد تومان به عنوان خسارت از بابت بیمه محصولات کشاورزی امسال به کشاورزان کشور پرداخت شد.

معاون توسعه بیمه صندوق بیمه کشاورزی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که کل خسارتی که باید برای سال زراعی 1402-1401 به کشاورزان پرداخت شود چقدر بود، گفت: برآورد ما این است که کلا 5 هزار میلیارد تومان به کشاورزان کشور به عنوان خسارت پرداخت شود.

وی در پاسخ به اینکه چه زمانی بقیه پول خسارت‌ها پرداخت می‌شود گفت: باید برآوردها و ارزیابی‌های دقیق از میزان خسارت داشته باشیم که پس از کسب اعتبار از دولت، کل خسارت کشاورزان پرداخت می‌شود.

وی افزود: صندوق بیمه کشاورزی مجهز به سیستم‌های دقیق ماهواره‌ای و تکنیک‌های روز دنیاست که دقیقا خسارت‌ها را بررسی و ارزیابی می‌کند.

به گفته این مسؤول، سال گذشته کل زمین‌های دیم و آبی گندم با 90 درصد صحت و دقت ارزیابی شد و این کار در سال جاری هم ادامه خواهد یافت.

معاون توسعه بیمه صندوق بیمه کشاورزی تأکید کرد که در سال 1401-1400، 5.6 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان کشور پرداخت شد که بخشی از اینها از حق بیمه کشاورزان به دولت پرداخت شد و بخشی هم مجبور شدیم از بانک کشاورزی استقراض کنیم.

به گفته این مسؤول، بیشترین پرداخت خسارت در حوزه زراعت به ویژه گندم بوده است.

نوری در ادامه، قدمت بیمه محصولات کشاورزی را 40 سال عنوان کرد و گفت: از سال 1362 صندوق بیمه کشاورزی در مجلس تصویب شده و از آن موقع خسارت برای کشاورزان پرداخت می‌شود.

وی تأکید کرد: پرداخت بیمه کشاورزی کاملاً متفاوت از بخش تجارت است زیرا در بخش کشاورزی اتفاقات یک‌شبه انجام می‌شود مثلا یکباره سیل منطقه‌ای را نابود می‌کند و یا آفت کل یک منطقه را درگیر می‌کند اما در بخش تجارت اینگونه نیست و به همین دلیل پرداخت بیمه در بخش کشاورزی به گونه‌ای متفاوت و یا با تأخیر انجام می‌شود که معمولا در اکثر کشورها اینگونه است.

معاون توسعه بیمه صندوق بیمه کشاورزی در ادامه به برنامه‌های صندوق بیمه کشاورزی اشاره کرد و گفت: اقدام نخست ما اصلاح تعرفه‌های بیمه‌ای بود که سیاست آن تدوین شد در فروردین ماه تدوین شد و در مهرماه برای بهره‌برداری ابلاغ شده است.

وی افزود: تعیین تعرفه‌ها براساس ارزش محصولاتی است که از وزارت جهاد کشاورزی استعلام می‌شود.

به گفته این مسؤول در حال حاضر دولت در حوزه دام و طیور 80 درصد خسارت تولیدکنندگان را متعهد شده است و انجام بیمه در این بخش اجباری است.

نوری گفت: اعتبار صندوق بیمه 6 هزار میلیارد تومان است که برای 11 زیربخش طرح‌های مختلف پرداخت می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر 30 درصد خسارت بخش محصول گندم را صندوق بیمه متعهد شده است و شاید برای برخی سؤال باشد که چرا در حوزه گندم این میزان خسارت را بیمه قبول می‌کند باید گفت: نخست به دلیل محدودیت‌های اعتباری و دوم به دلیل افزایش ضریب خطر در این حوزه به دلیل خشکسالی و دیم‌کاری است.

نوری گفت: علاوه بر محصولات، خدمات کشاورزی هم بیمه می‌شوند که امسال با شرکت‌های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی درباره بیمه سیلوها، انبارها و نهاده‌ها مذاکره شده است.

وی افزود:ـ علاوه بر آن بیمه سرمایه، تجهیزات، آبیاری و تسهیلات هم انجام می‌شود.

* پرداختن ویژه به دو طرح مهم در کشور

معاون توسعه بیمه صندوق بیمه کشاورزی افزود: طرح جهش تولید در دیم‌زارهای کشور در حال اجرا است که در این طرح 15 درصد از حق بیمه کشاورزان را وزارت جهاد و ستاد فرمان حضرت امام(ره) متقبل شده‌اند؛ یعنی در واقع کشاورزی که این طرح را اجرا می‌کند تنها 15 درصد حق بیمه پرداخت می‌کند.

وی گفت: برای کشاورزانی که طرح قراردادی را اجرا می‌کند تخفیف ویژه‌ای برای حق بیمه منظور شده است و آنها وضعیت بیمه‌ای دارند.

وی ادامه داد: برآورد شده است که در سال 1403-1402، 7.5 میلیون هکتار سطح زیر کشت وجود داشته باشد که 90 درصد آن را بیمه خواهیم کرد که این رکورد تاریخی محسوب می‌شود.

وی پیش‌بینی کرد که در سال آینده حدود یک‌میلیارد و 450 میلیون قطعه جوجه بیمه شود و همچنین در حوزه آبزیان هم به ارزش 3 میلیارد تومان بیمه شوند که نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش خواهد داشت.

معاون توسعه بیمه صندوق بیمه کشاورزی پیش‌بینی کرد که میزان پوشش بیمه‌ای امسال به 15 هزار میلیارد تومان برسد که اگر قرار باشد 5 هزار میلیارد تومان آن را کشاورزان بدهند 10 هزار میلیارد تومان باید توسط دولت حمایت شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *