به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی برومندی روز چهارشنبه در نشست تخصصی مدیران باغبانی سراسر کشور در استان قزوین با بیان این مطلب افزود: بیشتر اقشار مردم به احداث گلخانه علاقه دارند لازم که ما آن‌ها را هدایت کنیم.

وی اضافه کرد: گلخانه به ارتقای بهره‌وری و تولید کمک می‌کند و باید این اصل را بپذیریم که باید از ظرفیت گلخانه‌ها کمک بگیریم.

برومندی بیان داشت: مصرف آب در گلخانه‌ها باید با تکنولوژی روز دنیا مصرف را بهینه و کاهش دهیم.

این مسئول در ادامه به شناسنامه دار کردن باغات و تولید اشاره کرد و گفت: امروز دنیا از ما نمی‌پذیرد که محصول به هر شکل و شیوه‌ای تولید و صادر شود، رعایت استانداردهای دنیا بسیار مهم است؛ کار باید به جایی برسد که اگر کسی یک میوه را پیدا کرد بتواند ردگیری کند در کجا و توسط چه کسی تولید شده است.

برومندی تاکید کرد: شناسنامه دار کردن باغات و گلخانه‌ها باید با جدیت دنبال شود و به صورت هفتگی گزارش داده شود که مدیر باغبانی فلان استان چندهکتار را شناسنامه دار کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به بحث حکمرانی و مدیریت آب پرداخت و گفت: متأسفانه آبیاری زیر سطحی مورد غفلت واقع شده است و بارها مشاهده شده در بیشتر استان‌ها در فصل گرم سال از آبیاری بارانی استفاده می‌شود، واقعاً این موضوع چگونه قابل توجیه است؟

برومندی اضافه کرد: در برخی از استان‌ها ۲۷ هزار هکتار آبیاری زیرسطحی اجرایی شده و موفق بوده‌اند که باید الگوی سایر استان‌ها باشد.

این مسئول ادامه داد: در چندسال اخیر کمتر از نیم درصد پروژه‌های تحقیقاتی ما به رقم و پایه و مسئله آب پرداخته شده است، البته مشکل از تحقیقات نیست بلکه این ما هستیم که از محققان درخواست نکردیم.

برومندی با بیان اینکه موضوع آینده پژوهی و ارتقا بهره‌وری بسیار مهم است، گفت: با توجه به تغییرات اقلیم مثل آفات نوظهور و کاهش منابع آبی باید مخاطرات حوزه باغی شناسایی شود و برای پایداری تولیدات باغبانی سیاست گذاری کنیم.

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی بر اهمیت توسعه گیاهان دارویی تاکید کرد و گفت: ۲۳۰۰ گونه گیاهی در کشور داریم، توسعه گیاهان دارویی در اولویت وزارت جهاد کشاورزی است؛ کشت خاکشیر در استان فارس امسال سه هزار هکتار بوده و برای کشاورزان صرفه اقتصادی داشته است.

برومندی بیان داشت: ما با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نشست برگزار کردیم که توسعه گیاهان دارویی در طرح جهش تولید گنجانده شود و بتوانیم با برندسازی و بازاریابی به توسعه این بخش کمک کنیم.

وی در خصوص ارتباط با حفظ نباتات اظهار داشت: در دو سه سال اخیر هرچه در صادرات گرفتاری داشتیم و در پسته و فلفل دلمه دچار مشکل بودیم به خاطر وجود برخی آفات بوده است، مثلاً کشور ما رتبه سوم خرمای دنیا را دارد اما امروز نخلستان‌های ما دچار آفت سوسک سرحنایی شده است.

برومندی گفت: در بحث سرمازدگی مشکل اصلی ما فقط آن بیمه محصولات کشاورزی است، باید در این راستا همت کنیم و موانع بیمه محصولات باغی را برطرف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مدیران باغبانی در سازمان‌های جهاد کشاورزی باید از ظرفیت رؤسای سازمان‌ها به درستی استفاده کنند؛ بیشترین اعتبارات و مصوبات سفرهای رئیس جمهوری مربوط به حوزه کشاورزی و به ویژه بخش‌های آب و خاک و باغبانی بوده است.

برومندی در پایان از تلاش‌های صورت گرفته در حوزه باغبانی تشکر کرد و خواستار اهتمام بیشتر در حوزه سیاست‌های ابلاغی شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *