به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمدمهدی برومندی در سفر یک‌روزه به آذربایجان شرقی در حاشیه بازدید از مجموعه تراکتورسازی تبریز به خبرنگاران اظهار کرد: یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشاورزی در جهان ضریب مکانیزاسیون است. اگر گذشته کشاورزی ایران را بررسی کنیم با یک کشاورزی معیشتی و سنتی روبرو خواهیم شد اما در سالیان بعد از وقوع انقلاب اسلامی، توفیقات زیادی در این بخش حاصل شده است و تولیدات بخش کشاورزی از ۲۵ میلیون تن به بیش از ۱۳۵ میلیون تن رسیده است.

وی افزود: یکی از دلایل موفقیت ما در بخش کشاورزی توجه به مکانیزاسیون و دانش فنی است و بر کسی پوشیده نیست که در این حوزه، تراکتورسازی تبریز، مایه افتخار و مباهات هر ایرانی است که خدمات بی نظیری به کشاورزی کشور ارائه داده است.

معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی گفت: اینکه با وجود هم تحریم ها و مشکلاتی که برای ما ایجاد کرده اند اجازه نداده ایم به امنیت غذایی ما خدشه ای وارد کنند بخش عظیمی از آن مرهون خدمات تراکتورسازی تبریز است.

برومندی از رشد ضریب مکانیزاسیون در کشور در سالهای اخیر خبر داد و گفت: در حوزه باغبانی متاسفانه ضریب مکانیزاسیون کمتر از یک اسب بخار در هکتار است اما در تلاش هستیم در برنامه تحولی که دولت سیزدهم دنبال می کند که بخش مهمی از آن در حوزه کشاورزی و مکانیزاسیون است. اخیراً این حوزه در وزارت جهاد کشاورزی دچار تغییر ساختار شده است و نسبت به گذشته از اختیارات بیشتری برخوردار است.

وی افزود: در این برنامه بخش باغبانی کشور به عنوان یک زیر بخش مهم در کشاورزی کشور مورد توجه قرار گرفته است.

معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی بیان کرد: هدف بازدید ما به همراه رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از مجموعه تراکتورسازی این است که با تعامل با این مجموعه برای ارتقا ضریب مکانیزاسیون باغبانی کشور تلاش کنیم.

برومندی اضافه کرد: از خط تولید این مجموعه بازدید کردیم و باید اذعان داشت برای هر ایرانی که این دستاوردها را مشاهده کند مایه مسرت خواهد بود که زمانی ما مجبور به واردات بودیم اما امروزه بهترین تراکتورها را تولید می کنیم که به دلیل مزیت هایی که دارد حتی باغدارای منطقه و جهان نیز به دنبال استفاده از آن هستند .

وی از برگزاری جلسه با مدیرعامل تراکتورسازی تبریز و معاونان این مجموعه برای تامین تراکتورهای باغی خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم با تامین این تراکتورهای گام های بلندی را در این دولت برداریم.

برومندی کارنامه وزارت جهاد کشاورزی و تراکتورسازی تبریز در زمینه تعامل با هم را مثبت و سازنده توصیف کرد و گفت: این تعامل سبب شده تا به خوبی بتوانند در خدمت کشاورزان باشند و با منابعی که همه ساله و مخصوصا در این دولت در وزارت جهاد کشاورزی تعریف شده است، تلاش خواهد شد با راهکار تسهیلات بتوانیم نیاز اساسی بخش تولید کشور را حل کنیم.

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص میزان صادرات محصولات باغی کشور گفت: با وجود همه تحریم ها و تغییرات اقلیمی که در سالیان اخیر شاهد آن بوده ایم، خوشحالیم که بهره برداران بخش کشاورزی، تولیدکنندگان و وزارت جهاد کشاورزی به نحوی عمل کرده اند که علاوه بر تامین نیاز کشور، سالانه بیش از ۶ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور به ارمغان آید.

وی ادامه داد: کشور ما به حدود ۲۰۰ کشور دنیا محصولات کشاورزی صادر می کند و حدود ۵۳ درصد از درآمد ارزی حاصل از صادرات بخش کشاورزی مربوط به حوزه باغبانی است.

برومندی ادامه داد: ما در تولید ۳۲ محصول باغبانی رتبه اول تا هشتم دنیا را داریم و درآمد ارزی بسیار خوبی در این حوزه داریم.

وی تصریح کرد: در صادرات پسته حدود یک میلیارد دلار صادرات داریم که در برخی سال ها از این میزان نیز فراتر می رود. خرما، خشکبار، کیوی و سیب درختی نیز از دیگر محصولات حوزه باغبانی است که درآمد بسیار خوبی را برای کشور به ارمغان می آورد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *