به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از موسسه تحقیقات، ثبت و گواهی بذر و نهال، «عبدالرضا کاوند» اظهار داشت: بهره‌گیری از نهال‌های کشت بافت گیاهی علاوه بر ایجاد باغات سالم و عاری از هرگونه بیماری می‌تواند به دلیل افزایش میزان تولید در سطح، کشور را در صادرات غیرنفتی و ارزآوری بیشتر توانمند کند.

وی با اشاره به روش‌های تکثیر نهال خرما و گردو مانند پاجوش، کشت بافت، تولید نهال پیوندی و مزایای روش کشت بافت، افزود: مواردی چون تکثیر تعداد زیادی نهال از یک نخل (درخت مادری)، تولید نهال‌های یکنواخت و اصیل برای احداث نخلستان و باغ‌های تجاری از جمله مزایای روش کشت بافت است.

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: تولید نهال سالم و عاری از هرگونه بیماری و امکان تولید نهال در هر فصلی، مناسب بودن این روش برای برنامه‌های اصلاحی از طریق کشت سلول و پروتوپلاست را می‌توان از جمله مزایای روش کشت بافت برشمرد.

کاوند تصریح کرد: سالانه یک میلیون و ۳۳۵ هزار و ۶۵۲ تن خرما با سطح زیر کشت ۲۶۸ هزار و ۸۱۱ هکتار در کشور تولید می‌شود.

وی گفت: با اولویت‌بخشی به اصلاح و تجاری‌سازی ارقام خشک و نیمه‌خشک خرما با هدف توسعه صادرات غیرنفتی، تنوع‌بخشی به واحدهای کشت بافتی دارای مجوز تولید و پشتیبانی از سرمایه‌گذاری آنها و تأمین نهال و دیگر نهاده‌های مورد نیاز برای احیای نخلستان‌های درجه ۳ و ۲، می‌توان آینده روشنی برای محصول خرما با تکیه بر روش کشت بافت در کشور ساخت.

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به سطح زیرکشت ۱۷۰ هزار و ۶۵۴ هکتاری گردو و تولید سالانه ۲۶۵ هزار و ۳۰۶ تن محصول آن در ایران اظهار داشت: در چشم‌انداز آینده تولید گردو در ایران، اجرای برنامه‌هایی چون مشارکت در برنامه‌های اصلاحی با هدف معرفی و تجاری‌سازی ارقام بومی و محلی از ژرم پلاسم غنی داخلی و هماهنگی برای تهیه و تامین مواد تکثیری سالم و اصیل (پیوندک، ریزنمونه) برای تولید نهال گواهی شده، برنامه‌ریزی شده است.

کاوند افزود: برای اصلاح باغ‌های موجود، توسعه سطح زیر کشت و حمایت از سرمایه‌گذاری برای ایجاد باغ بذر پایه گردو به‌عنوان یک نهاده مهم باغبانی از فعالان این بخش حمایت می‌شود.

*آموزش و نهال‌های تقلبی دو چالش مهم صنعت کشت بافت

«حسن ورشوچی» کارشناس صنعت کشت بافت گیاهی در ایران در این نشست یکی از چالش‌های مهم این صنعت را، موضوع آموزش عنوان کرد و گفت: ضروری است بهره‌برداران و باغداران با کشت بافت گیاهی و اهمیت آن آشنا شده و در کنار آن بیاموزند که چگونه باید با نهال‌های تولید شده به روش کشت بافت و مراحل مختلف کاشت و داشت آن برخورد کرد و چه اصولی را انجام داد.

وی با اشاره به سابقه بیش از ۳۰ سال فعالیت خود در این صنعت ایران را یکی از مهم‌ترین خاستگاه‌های خرما و گردوی کشت بافت در دنیا باشد، افزود: آموزش بهره‌برداران و باغداران به عهده متولیان و قانون‌گذاران است که باید با برنامه‌ریزی و ارائه تسهیلات مختلف برای توسعه و گسترش آن تلاش کنند.

این پیشکسوت صنعت کشت بافت گیاهی در کشور، تولید و فروش نهال‌های تقلبی را یکی دیگر از چالش‌های این صنعت دانست و تصریح کرد: انواع نهال‌های تقلبی به اسم نهال‌های کشت بافتی تولید و فروخته می‌شود که همگان وظیفه داریم باغداران و بهره‌برداران را از وجود چنین نهال‌هایی آگاه کنیم.

ورشوچی خاطرنشان کرد: نهال‌های تقلبی که به اسم نهال‌های کشت بافتی فروخته می‌شود، اغلب نهال‌هایی بذری هستند که یا مشکلات خاصی دارند و یا از رقم مشخصی نیستند؛ اما به قیمت نهال‌های اصلی و رقم‌های گران‌قیمت به کشاورزان فروخته می‌شوند.

«جلفایی» بهره‌بردار موفق گردو درباره استفاده از نهال‌های کشت بافت گردو در خردم دره گفت: بالغ‌بر ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این منطقه به کاشت گردوی کشت بافتی از نوع چندلر اختصاص داده شده است و پس از پنج سال نتایج خوبی حاصل شده است، چراکه این نوع کشت، باغ را یکدست و همگون کرده و درخت‌ها در پنجمین سال پس از کاشت از مشکل و بیماری، عاری هستند.

وی گفت: درختان در سال پنجم از عمر خود در هر هکتار حدود ۹۰۰ کیلوگرم گردوی خشک محصول داده‌اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *