معاون امور جنگل‌های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: تمام استان‌های کشور برنامه ۱۰ ساله برای اجرای مراحل کاشت و نگهداری نهال‌ها در نقاط تعیین شده‏، تهیه کرده‌اند و عملیات گودبرداری و مقدمات کاشت آغاز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، نقی شعبانیان با بیان این مطلب در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت هر سال دارای سه بخش اجرایی تولید، کاشت و نگهداری نهال است و در سال جاری بخش نخست اجرای این طرح با تولید بیش از ۲۵۰ میلیون اصله نهال، تمام شده و استان‌ها اکنون بخش دوم اجرا یعنی مقدمات کاشت را آغاز کرده‌اند.

وی با بیان این که تمام استان‌ها برنامه کاری و طرح ۱۰ ساله خود را برای مراحل اجرایی کاشت و نگهداری نهال‌ها تهیه کرده‌اند، تصریح کرد: در بخش دوم اجرای این طرح همچنین برنامه‌ریزی شده که چه نهال‌هایی در چه عرصه‌هایی و چگونه کاشته شوند.

شعبانیان ادامه داد: یکی از مزیت‌های تهیه برنامه و طرح ۱۰ ساله برای مراحل اجرایی کاشت و نگهداری از نهال‌ها در هر یک از نقاط و مناطق تعیین شده در استان‌ها این است که طرح توسط مدیران بعدی نیز پیگیری می‌شود و نقشه راه مشخص است.

وی تصریح کرد: به دلیل حجم بالای تولید نهال‌های منابع طبیعی در قالب طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در سال جاری، مقدمات کاشت در تمام عرصه‌ها تا مهر ماه انجام و سپس مرحله کاشت نهال‌ها بسته به مناطق آب و هوایی و اقلیم استان‌ها آغاز می‌شود.

شعبانیان درباره تولید نهال‌های منابع طبیعی در قالب طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت گفت: ما تولید ۲۵۰ میلیون نهال در سال را پیش‌بینی کرده‌ایم، اما در عمل برای تولید ۲۷۰ تا ۲۸۰ میلیون نهال برنامه‌ریزی و اقدام می‌کذیم، زیرا برخی از نهال‌ها به ویژه در مناطق سرد، در سال نخست قابل انتقال از نهالستان‌ها به عرصه نیستند و در سال دوم یا سوم انتقال این نهال‌ها انجام می‌گیرد ضمن آن که در تولید نهال ممکن است تلفات هم داشته باشیم.

منبع سایت وزارت جهاد کشاورزی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *