روغن امولسیون شونده ولک از مجموعه سموم هیدروکربن های آلفاتیک هستند که از روغن پارافین با ترکیبات نفتی به منظور جلوگیری از خسارات باغ های کشاورزی و محصولات آن تولید می شود.
روغن ولک یک حشره کش است که بصورت محلول پاشی مورد استفاده قرار می گیرد. روغن ولک یک سم دفع آفت برای کنترل انواع کنه ها، شته ها، شپشکها، کرم های جوانه خوار و … بر روی درختان میوه، سبزیجات، مرکبات، محصولات زراعی، گیاهان گلخانه ای، و گیاهان زینتی بکار برده می شود. برای آشنایی هرچه کامل تر با این سم لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ساز و کار تاثیر روغن امولسیون شونده ولک
در صورت تماس روغن ولک با بدن حشرات، این امر منجر به بسته شدن راه های تنفسی حشره شده و با کمبود اکسیژن باعث نابودی حشرات می گردد. در برخی مواقع نیز روغن امولسیون شونده از تغذیه حشرات و تخم ریزی آنها بر روی درختان جلوگیری می کند. سموم باقی مانده از سمپاشی بر روی گیاهان از چسبیدن پوره های آفاتی که در حال حرکت به سمت های مختلف گیاه هستند، جلوگیری می کند.

فواید استفاده از روغن ولک
• مصرف این سموم برای انسان و محیط زیست کم خطر می باشد.
• روغن امولسیون شونده ولک مختص یک آفت نیست و برای از بین بردن اکثر آفات بکار برده می شود.
• سمپاشی سموم حشره کش همراه با روغن ولک مانع تبخیر سموم می شود.
• ترکیب این روغن با آفت کش ها، ضمن کاهش مصرف سموم ، اثر بخشی آنها را افزایش می دهد.
• سلامت گیاه را حفظ می نماید، و تاثیرات مخرب بر روی درختان ندارد.
• ترکیب روغن ولک با سموم حشره کش چسبندگی سم به گیاه را افزایش می دهد و مانع شستشوی آنها توسط باران می شود.
• با استفاده از روغن ولک نیاز سرمایی برخی از درختان میوه مانند پسته را با تایید کارشناس گیاه پزشک می توان تامین نمود.

نحوه تشخیص روغن ولک با کیفیت
• بوی روغن ولک با کیفیت شبیه پارافین می باشد.
• روغن ولک باکیفیت و استاندارد شامل ۸۰% پارافین، ۱۸% آب و ۲% امولسیفایر است، در مقابل روغن ولک بی کیفیت از اختلاط گازوئیل جوشانده شده با اسید سولفوریک ساخته می شود.
• استفاده از روغن ولک بی کیفیت پایه گازوئیلی بوده و علاوه بر عدم تاثیر بر روی عامل هدف، در دراز مدت منجر به پیری سریع درختان و خشک شدن آنها می گردد.
• استفاده از روغن ولک استاندارد و با کیفیت، تنه درختان مثل روغن جلا شفاف شده به طوریکه قابل تشخیص از سایر درختانی که روغن ولک برای آنها مصرف نشده هستند.

قابلیت ترکیب روغن ولک با سایر سموم
این روغن را می توان با اکثر سموم ترکیب کرد بجز قارچکش کاپتان و همین طور ترکیبات گوگردی مثل آبامکتین، سولفور که به هیچ عنوان نباید مخلوط شوند. در صورت الزام به اختلاط می بایست از حشره کش هایی همچون اتیون، دورسبان، و تخم کنه کش آپولو استفاده کرد و در صورت نیاز به قارچ کش ها می توان از ترکیب نوردوکس و بردوفیکس استفاده کرد.

زمان استفاده روغن ولک برای سمپاشی درختان
با بهره گیری از تجربه سال های قبل، مناسب ترین زمان برای روغن پاشی باغات پسته در دمای معمولی ( یخبندان یا زیاد گرم نباشد )، از اواسط بهمن ماه تا نهایتا ۵ اسفندماه می باشد.
لازم به ذکر است روغن پاشی نهال های پیوند خورده ۳ تا ۴ ساله، را می توان از نیمه اسفندماه انجام داد.

میزان استفاده روغن ولک برای سمپاشی درختان
برای تهیه محلول برای سمپاشی نخست باید روغن ولک را در مقداری آب ولرم حل کرد سپس در مخزن سمپاشی که تا نصف آب دارد افزوده شود. بطور کلی میزان استفاده این روغن حداقل بین ۳۰ تا ۴۰ لیتر روغن در هزار لیتر آب می باشد.

بهترین مارک روغن ولک
روغن امولسیون شونده شرکت نگین سبز ساوه با نام تجاری روغن نگین تولید شده از بهترین و مرغوب ترین مواد اولیه، دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد که برای کنترل انواع آفات مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید و جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از منوی تماس با ما،  واحد فنی و فروش با کارشناس شرکت نگین سبز ساوه ارتباط بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *