سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان این که بخشی از کاشت نهال در کشور باید با محوریت تامین نیاز صنایع چوب باشد، گفت: باید برای تولید یک میلیارد اصله نهال در مدت چهار سال در کشور برنامه‌ریزی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل سازمان منابع ‌طبیعی و آبخیزداری کشور، عباسعلی نوبخت روز پنجشنبه در نهمین سفر استانی خود به خوزستان در بازدید از طرح زراعت چوب در روستای دب‌حردان در شهرستان اهواز، اظهار داشت: امسال به دستور رییس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی باید برنامه‌ریزی برای تولید نهال در کشور به گونه‌ای باشد که بتوانیم در سال‌های ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۵، یک میلیارد اصله نهال تولید کنیم، بدین ترتیب نیاز است که سالانه ۲۵۰ میلیون اصله نهال تولید شود.

وی افزود: کشور ما همچون کشورهای همسایه در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار دارد و کشورهای همسایه مثل پاکستان، عربستان، ترکیه و افغانستان تولید نهال را آغاز کردند، بنابراین می‌طلبد که ما نیز برای نیاز کشور و افزایش و توسعه پوشش گیاهی نهال‌های مورد نیاز کشور را تولید کنیم.

نوبخت نیاز سالانه صنایع چوب کشور را حدود ۵.۵ تا ۶ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: تاکنون ۲۲۰ هزار هکتار عرصه زراعت چوب در کشور انجام شده و نهال‌هایی که قرار است تولید شود باید با محوریت تامین نیاز صنایع چوب در کشور برنامه‌ریزی شود.

وی با اشاره به بازدید امروز خود از طرح زراعت چوب در اهواز، اضافه کرد: اکالیپتوس‌هایی که پارسال کاشته شده در شرایط مطلوبی است و طی صحبت با مدیر استان قرار است برای سال آینده حداقل پنج هزار هکتار و حداکثر تا جایی که مطالعات طبیعت اجازه دهد، در خوزستان افزایش زراعت چوب داشته باشیم.

نوبخت اظهار داشت: با توجه به اینکه رودخانه کارون از نظر دبی وضعیت بسیار مناسبی دارد، امیدواریم با استفاده از این آب و عرصه‌هایی که بلامصرف است، با مدیریت درست و با مطالعات کارشناسی نیازهای بخش کشاورزی کشور را رفع کنیم.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت افراد توانمند در کشور، افزود: هر مجری طرح که بتواند مردم را مشارکت دهد و آرامش و امنیت را در سفره مردم بوجود بیاورد مطمئن باشید دولت کمک می‌کند.

بر اساس این گزارش، دب حردان جنگل و روستایی واقع در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی اهواز است. طرح زراعت چوب در این منطقه با همکاری شرکت نوین چوب از سال ۱۳۹۶ آغاز شده و به بهره‌برداری رسیده که جزو طرح‌های الگو در کشور است.

گفتنی است؛ عباسعلی نوبخت سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور صبح امروز به همراه عبداله ایزدپناه نماینده مردم ایذه و باغملک از طرح‌های آبخیزداری بازدید کرده بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *