[:fa]پسیل پسته[:]

[:fa]مشخصات آفت :
پسیل معمولی پسته Agonoscena Pistaciae
پسیل معمولی پسته مهمترین آفت پسته است که باغداران به آن شیره خشک می گویند . زیرا عسلک دفع شده ازانتهای بدن پوره های این آفت درمقابل هوا خشک شده ، تبدیل به دانه های مدور شکر مانندی می شود که روی برگها و زیر درخت می ریزد . زمستان را بصورت حشره کامل می گذراند و اوایل اردیبهشت ماه معمولأ تخمریزی می کند و نوزادهای آن از شیره نباتی تغذیه می نماید تا تبدیل به حشره بالغ گردند .
پسیل پسته حشره کوچکی است که اندازه آن ما بین 1/5 تا 1/8 میلیمتر می باشد ، رنگ عمومی بدن در حشرات بالغ زرد روشن و روی سینه ، لکه های کشیده ای به همین رنگ و کمی تیره تر وجود دارد . معمولأ شکم به رنگ بدن است و اغلب دارای لکه های قهوه ای رنگ کشیده ای می باشد که دور مفاصل شکم به شکل دوایری دیده می شود . رگهای بال زرد و دارای لکه های قهوه ای رنگی است . و فواصل آنها نسبتا” منظم است .

خسارات وارده :
پوره های پسیل با فرو بردن خرطوم در سطح برگ ها از شیره ی گیاهی تغذیه میکنند . مواد پروتئینی شیره ی گیاهی را جذب نموده و مواد قندی را به صورت شیره دفع می نمایند. این مواد قندی در مجاورت هوا خشک شده و به آن شکرک گویند. این مواد چسبنده باعث جذب گرد و خاک شده و شاخه و برگ های درختان را بد منظره می نماید.
از دست رفتن شیره گیاهی باعث ضعف عمومی درختان پسته و ریزش برگ ها ، جوانه ها ، دانه های کوچک و افزایش درصد پوکی و دهان بستگی میوه می شود. خسارت پوره های پسیل پسته روی درختان در دو زمان بیشتر از سایر مواقع سال است. یکی در خرداد ماه که باعث ریزش برگ ها ، خوشه ها، جوانه ها و افزایش میزان پوکی و دیگری در مرداد ماه که باعث افزایش مقدار دهان بستگی می گردد.
دراثرمکیدن شیره گیاهی توسط پسیل معمولی پسته وزن مغز آن کاهش ، درصد پوکی افزایش و میزان خندانی هم کاهش میابد . گیاه آفت زده ضعیف شده و گاهی لکه های قهوه ای سوخته روی برگها دیده میشود . ازدیگرخسارتهای این آفت ریزش برگها و جوانه های میوه دهنده سال بعد وهمچنین بسته شدن روزنه های هوایی دراثر ترشح عسلک می باشد .

زمان کنترل :
همزمان با ظهور پوره های کوچک در سطح برگ

نحوه کنترل :
مبارزه غیر شیمیایی :
استفاده از کارت های چسبنده زرد رنگ :
کارت های زرد رنگ مورد استفاده در باغ های پسته از جنس مختلف و عمدتا از جنس پلی اتیلن و پی وی سی است. اندازه ی کارت ها 20*10 سانتی متر، به قطر 0.5 تا 1 میلی متر و به وزن حدود 15 گرم است . سطح کارت ها به وسیله ی چسب مخصوص که از مواد پلی بوتن ها همراه با واکس مخصوص ویا اس تی پی و یا مواد دیگری که حالت چسبندگی خود را 10 تا 15 روز حفظ نمایند، آغشته می گردد.
حشرات کامل پسیل به طرف رنگ زرد جلب و به تعداد زیاد به سطح کارت ها می چسبند. شکار انبوه حشرات باید قبل از تخم ریزی در سطح برگ ها انجام شود تا از تولید نسل بعدی آفت جلوگیری به عمل اید. در هر هکتار 100 تا 400 عدد کارت به کار میرود. محل نصب کارت در سمت بیرونی تاج و به ارتفاع نصف تاج در جهت های مختلف است.
دو نوع کارت گذاری در سال کافی به نظر می رسد . یکی در دهه ی دوم فروردین ماه که این نوبت آفت زنجره پسته را نیز کنترل میکند و دیگری در نیمه ی دوم تیر ماه می باشد پس از پایان دوره ی کارت گذاری باید کارت ها را از روی درختان جمع آوری و سطح آن ها را در صورت استفاده از چسب مخصوص توسط آب گرم همراه با مقدار کمی الکل اتیلیک و در صورت استفاده از اس تی پی با دستمال آغشته به چند قطره نفت تمییز کرد.

دشمنان طبیعی :
این آفت دارای دشمنان طبیعی گوناگونی است از جمله آن ها زنبور پارازیتوئید psyllaephagus pistaciae از خانواده encyrtidae که همزمان با ظهور پوره های نسل اول در باغ ها ظاهر و به پوره های پسیل بخصوص در سنین 4 و 5 حمله نموده و آن ها را مومیایی میکنند.

عملیات زراعی :
-شخم زمستانه و پا شکنی درختان
-کوددهی و چاله زنی
-اصلاح بافت خاک
-آبیاری مناسب
-تغذیه مناسب
-رعایت فاصله کشت و تراکم
-هرس و خشک بری
-مبارزه با علف های هرز
-کاشت رقم مناسب
-استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار

مبارزه شیمیایی :
1 – آمیتراز ( متایتاک EC 20%)
1 تا 1.5 در هزار (ممنوع شده )

2 – ایمیداکلوپراید (کونفیدور SC 35%)
0.4 در هزار

3 – فلوفنوکسورون (کاسکید DC5%)
0.5 در هزار

4 – هگزافلومورون (کنسالتEC10%)
0.5 تا 0.7 در هزار

5 – فوزالن+تفلوبنزون (دارتون EC21.7%)
1.5 در هزار

6 – اندوسولفان EC35%
1.5 در هزار (ممنوع شده)

7 – استامی پراید (موسپیلان SP20%)
0.25 کیلو در هزار

8 – فوزالن (زولن EC35%)
2.5 لیتر در هزار

9 – تیامتوکسام (آکتارا WG24%)
0.3 لیتر در هزار

10 – تیامتوکسام (مموریSC24%)
0.4 لیتر در هزار

11 – اسپیرودیکلوفن (انویدرSC24%)
0.3 تا 0.4 در هزار

12 – تیاکلوپرید (بیسکایا OD24% )
0.3 تا 0.4 در هزار

13 – تیاکلوپرید (کالیپسو SC48%)
0.3 در هزار

14 – فن پیروکسی میت (ارتوس سوپر EC5%)
0.5 در هزار


منبع : http://www.lorkdiba.com[:]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.