مبارزه با آفت ملخ در سطح مزارع و باغ‌های سمنان


[:fa]

مبارزه با آفت ملخ در سطح مزارع و باغ‌های سمنان

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: مبارزه با افت ملخ در سطح مزارع و باغ‌های این استان در حال انجام است.

[us_single_image image=”8242″ align=”center”]

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، عباس مشیریان پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آفت ملخ به عنوان یکی از مخرب‌ترین آفات مزارع، باغ‌ها و مراتع شناخته شده که در صورت عدم مبارزه اصولی بخش قابل‌توجهی از گیاهان زراعی و مرتعی را از بین می‌برد و در واقع رقیبی سرسخت برای انسان و دام در مصرف غذا محسوب می‌شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان کرد: در استان سمنان سالانه حدود۴۰ هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی پایش می‌شود و ردیابی با آفت ملخ صورت می‌گیرد.

وی افزود: در سال گذشته حدود چهار هزار هکتار مبارزه شیمیایی صورت گرفت که عمده‌ترین مناطق آلوده در استان بر اساس گزارش‌های واصله شامل مناطق خوش‌ییلاق، علی‌آباد و رضاآباد خارتوران، اولنگ خوریان و کلاته‌های اطراف شاهرود، مناطق قره قاچ، یخچال، سردره از توابع گرمسار، مناطق رامه وار جنه آرادان، مراتع اپرت، رضاآباد، عباس‌آباد، گوشوارک، رسم رودبار و اطراف فولادمحله در مهدی‌شهر است.

مشیریان اضافه کرد: سال گذشته همچنین در مراتع آهوان و مزارع روستای علاء در شهرستان سمنان، روستاهای خنار و امامزاده عبدالله از توابع سرخه، منطقه بادله، سعدآباد، سوسن‌وار، دیباج، مراتع کشت دشت وکجین دشت‏، معلمان، حسنیان و نصرت‌آباد از توابع شهرستان دامغان، مناطق کالپوش، فرود و تلوبین شهرستان میامی نیز مبارزه علیه آفت ملخ انجام شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان ادامه داد: انواع ملخ شکم بادمجانی، مراکشی، بومی و ایتالیایی در این استان مشاهده شده است.

مشیریان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مبارزه با ملخ شکم بادمجانی در شهرستان های میامی، دامغان، گرمسار و سمنان آغاز و تاکنون حدود ۴۰۰ هکتار مبارزه انجام شده است.

وی گفت: برنامه پایش و ردیابی این آفت در استان سمنان به‌صورت مستمر ادامه دارد و با توجه به شرایط آب و هوایی پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده در شهرستان‌های مختلف استان سمنان مبارزه با این آفت آغاز شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان کرد: مدیریت حفظ نباتات این استان، برنامه‌ریزی لازم برای پیش‌آگاهی، ردیابی آفت، تأمین سموم موردنیاز و تجهیز ناوگان سم‌پاشی در این استان را انجام می‌دهد و آمادگی لازم برای مبارزه شیمیایی در استان سمنان وجود دارد.

[:]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.