طرح نسخه نویسی گیاهپزشکی در شیراز آغاز شد


 

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، ذبیح‌الله سیروسی مدیر جهاد کشاورزی شیراز با اشاره به سیاست‌گذاری‌های وزارت جهاد کشاورزی در زمینه ساماندهی مصرف سموم در بخش کشاورزی، گفت: طرح نسخه نویسی گیاه پزشکی با هدف ساماندهی مصرف سموم در تولید محصولات زراعی و باغی و دستیابی به محصول سالم اجرایی شده است.

او با بیان اینکه نسخه‌ نویسی در گیاه پزشکی اصل و اساس ساماندهی مصرف سموم در مزارع و باغ‌ها است، عنوان کرد: دو کلینیک گیاه پزشکی و دو فروشگاه سموم کشاورزی در شهرستان شیراز با بهره گیری از ۱۴ نفر نیروی متخصص در آغاز و اجرای این طرح مشارکت دارند.

سیروسی با اشاره به اینکه در اجرای طرح نسخه نویسی گیاه پزشکی لزوم به کارگیری دانش آموخته گان این بخش نیز مورد نظر بوده است، افزود: بازیابی هویت و محوریت یافتن فعالیت کلینیک‌های گیاه‌پزشکی، کنترل و پایش سموم و همچنین مصرف درست آن‌ها در بخش کشاورزی از جمله دیگر اهداف این برنامه است.

به گفته او، با به کارگیری کارشناسان فنی که به عنوان نسخه نویسی در بخش کشاورزی مشارکت می‌کنند، می‌توان برای هر مزرعه بر اساس نیاز گیاه و خاک، کود و سم تجویز کرد؛ می توانیم محصولی با کیفیت همراه با افزایش راندمان تولید مزارع و مهم تر از همه، جامعه و محیط زیستی سالم داشته باشیم.

سیروسی با بیان اینکه وضعیت مصرف سموم کشاورزی در کشور نسبت به ۲۰ سال گذشته از ۲۹ درصد به ۸ درصد کاهش یافته و این مسیر باید ادامه یابد، اظهار کرد: در اجرای این طرح سه برگ نسخه صادر می شود که یک برگ در کلینیک گیاه پزشکی ثبت، برگ دوم در فروشگاه سموم نزد مسئول فنی ضبط و برگ سوم نیز به بهره بردار تعلق می‌گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی شیراز با تاکید بر اینکه ضمن اجرای طرح مذکور هر گونه اختلاف و خطا در تجویز، فروش و مصرف سموم کشاورزی قابل ردیابی و پیگیری است، اضافه کرد: به صورت تدریجی فروش و عرضه آزاد سموم کشاورزی از مبادی غیر تخصصی ممنوع می‌شود؛ پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال این ممنوعیت در شهرستان شیراز محقق شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.