به گزارش خبرنگار مهر، نشست تخصصی بررسی چالش‌های خودکفایی تولید سموم کشاورزی و کوه‌ای شیمیایی در کشور با معاونان وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد. مسعود گیل آبادی، رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان سموم گفت: صنعت کود و سموم کشور با وجود توانمندی مشکلات جدی دارد. تخصیص ارز به محصولاتی که در داخل تولید می‌شود یکی از این موارد است.

وی افزود: در حالی که بخش زیادی از آفت کش‌ها در کشور توان تولید دارند برای واردات سموم مشابه ارز تخصیص داده و واردات انجام می‌شود.

وی ادامه داد: عوارض وارداتی و تعرفه بین واردات تکنیکال و کالاهای آماده مصرف تفاوت زیادی ندارد و تعرفه مواد اولیه و کالاهای آماده یکی است؛ علاوه بر اینکه این کالاها از کشورهایی مانند هند و چین وارد می‌شود که از کیفیت لازم برخوردار نیستند.

این فعال در تولید نهاده‌های کشاورزی با اشاره به چالش صدور مجوزها اظهار کرد: بر اساس قانون مصوب کشور یکی از مشکلات مربوط به صدور مجوز بدون ارزیابی است که با وجود فعالیت کارخانه‌های بسیار همچنان مجوز برای تولید در حوزه سم و کود صادر می‌شود. تولیدکننده چگونه می‌تواند در چنین شرایطی رقابت کند.

گیل آبادی اظهار کرد: ظرفیت تولید داخل ۴۰۰ هزار تن بوده در حالی که نیاز بازار ۳۵ هزار تن است اما همچنان مجوز برای تولید صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی از تولیدکنندگان به دلیل ابهام در بازار ارز و اینکه ممکن است تخصیص ارز نیمایی حذف شود، به سوی واردات رفته‌اند، گفت: ورود تکنیکال از چین بیشتر از ۴۵ روز به طول می‌انجامد و تولیدکننده ۶ ماه است ریال خود را پرداخت کرده اما ارز آن تأمین نشده است.

رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان سموم در پایان ضمن گلایه از چالش‌های پیش پا تولید، عنوان کرد: در حالی که تولید داخل به لحاظ کمی و کیفی قابل رصد است انتظار حمایت بیشتر از دولت می‌رود.

ضرورت تولید سالم در کنار حمایت از تولید داخل

در ادامه مریم جلیلی مقدم، سرپرست حفظ نباتات کشور با بیان اینکه از دغدغه تولیدکنندگان آگاهی داریم، گفت: تمام مسؤولان کشوری نسبت به تولید در داخل اهتمام دارند و ما هم می‌خواهیم در کشور اشتغالزایی ایجاد شود و از محصولات داخلی استفاده کنیم.

وی با اشاره به موضوع کیفیت تصریح کرد: در کنار تولید داخلی موضوع کیفیت محصولات هم از اهمیت بسزایی برخوردار است. اگر محصولی در کشور تولید می‌شود باید ضامن سلامت جامعه و حفظ بازارهای صادراتی کشور باشد.

سرپرست حفظ نباتات کشور درباره یکی بودن عوارض واردات تکنیکال و محصولات آماده مصرف در حوزه کود و آفت کش‌ها عنوان کرد: موضوع بررسی شده و تصمیم‌گیری می‌شود.

حذف یارانه سموم در جهت هدفمندی یارانه‌ها

در ادامه ابوالقاسم مرادی از دیگر مسؤولان سازمان حفظ نباتات کشور به سخن پرداخت و عنوان کرد: پس از انقلاب اولین هدفمندی یارانه در خصوص سموم اتفاق افتاد و در سال‌های ۸۶-۸۵، ۴۰ میلیارد تومان یارانه حوزه سموم حذف و در بخش‌های خدماتی، آموزشی و… هزینه شد و این کمک بسیاری به این بخش کرد.

وی یادآور شد: حفظ محصولات کشاورزی از گزند آفات و نیز تولید سالم از وظایف این سازمان است که در سند امنیت غذایی بر آن تاکید تاکید شده است. فراهم‌آوری غذا، دسترسی به آن در کنار سلامت محصولات آمده که مدیران دولتی به دنبال این هستند با کمک تولید داخل محصولات بیشتر با کیفیت بالاتر وارد بازارهای داخلی و البته جهانی شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *